Tapybos paroda „Štetlas. Malda Mėnuliui“
Šalčininkų kultūros centre nuo 2021 m. spalio 14 d. atidaryta paroda „Štetlas. Malda Mėnuliui“, iliustruojanti ikiholokaustinę litvakiškų štetlų kultūrą. Čia ji svečiuosis iki lapkričio 8 dienos. Parodos mecenatas, dailininko sūnus Natan Karczmar, sako: „Parodą skiriu tėvo kūrybos ir motinos organizacinių įgūdžių atminimui. Taip pat – Dieveniškių štetlui ir jo gyventojams, padovanojusiems tėvui neprilygstamą vaikystę, kupiną meilės ir žavesio, lydėjusių jį visą likusį gyvenimą“.
Vilniaus agroekologijos mokymo centro filialas „Dieveniškių Simono Karczmaro amatų kiemas“ su pasaulio menininko Natano Karczmaro įsteigtais „S. Karczmaro kūrybos namais“ vykdo kultūros ir švietimo projektą, skirtą visiems besidomintiems įvairių Lietuvos tautų istorija ir palikimu. Projekto tikslas – supažindinti jaunimą ir plačiąją visuomenę su tradicine žydų kultūra, klestėjusia daugybėje Lietuvos miestelių iki Holokausto katastrofos. Dailininko sūnaus Natano parengta tėvo kūrybinio palikimo rinktinė keliauja atverdama žmogaus gyvenimo ratui prasmingus kasdieninius, darbo, paprotinius ir religinius epizodus. S. Karczmaro tapybos darbai atrakina duris į šiandien prarastą, o tuomet bendruomeniškai veikusį dieveniškiečių žydų pasaulį. Tuo pačiu šis pasaulis universalus ir didžiąja dalimi būdingas visoje Lietuvos teritorijoje iki 1941 metų gyvavusiems štetlams. Savo kelionę paroda pradėjo 2018 m. lapkričio mėnesį tapybos darbų pristatymu Dieveniškėse. Būtent šiame miestelyje, arba štetle, pas dieveniškiečius senelius vasarodavo Varšuvoje gimęs būsimas dailininkas. Mažasis Simonas „sugėrė“ ryškias ir spalvingas žydų bendruomenės gyvenimo akimirkas. Gyvybingi vaikystės įspūdžiai įkvėpė Simoną Karczmarą kūrybai, kurios dovanomis mes dabar galime grožėtis. Šviesia jėga įkrauti paveikslai šiandien kviečia ir pasinerti, ir suprasti, ir atsiverti. Tapybos darbų kolekcija jau džiugino Šiaurės Jeruzalės – Vilniaus – gyventojus ir svečius Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejuje, Rygos ir Talino žydų bendruomenėse, o mažoji keliaujanti litografijų paroda – Lietuvos regionų bendruomenes.
Siūlome Šalčininkų miesto ir rajono gyventojams bei švietimo ir kultūros institucijoms pasinaudoti proga ir apsilankyti parodoje, kurioje ne tik patirsite sąlyčio su menu katarsį, bet ir rasite peno edukacijai žydų bendruomeninės kultūros tema.